Pamiętaj synku,  lataj nisko i powoli!                                                         2016-01-18

 

 
 
 
 


Nasze słowackie kontakty

 

    

Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i Sympatyków Lotnictwa utrzymuje przyjacielskie kontakty nie tylko ze stowarzyszeniami w Szwecji i Rosji, ale także z rezerwistami naszych południowych sąsiadów – Słowacją. Po raz pierwszy przybyła do naszego Trójmiasta grupa naukowców z uniwersytetu w Bratysławie na „Gdańskie Dni Nauki”, której szefem był płk (r) dr Zdenek Stastny.  Pułkownik Zdenek Stastny jest znanym działaczem na arenie międzynarodowej dobrze reprezentującym interesy słowackich oficerów rezerwy. Swojego pobytu w Trójmieście nie zawęził tylko do konferencji naukowej, ale także wygospodarował czas na spotkanie z przedstawicielami naszego Stowarzyszenia  w celu dokonania wymiany doświadczeń oraz określenia kierunków naszej dalszej współpracy.

 

     W spotkaniu z ramienia Stowarzyszenia wzięli udział :

    

               kmdr por. (r) Marek Krotowicz                    kmdr por. (r) Zygfryd Naczk

               kmdr ppor. (r) dr. Andrzej Galubiński         ppor. (r) Ryszard Dawid

               ppor.  (r) Jerzy Markiewicz                         chor. sztab. (r) Leszek Tylak

    

     Płk. Zdenek Stastny przedstawił problemy związane ze statusem oficera rezerwy w Słowacji a także problemy kontaktów ze Słowackim Ministerstwem Obrony,  a przyczyną tych problemów są częste zmiany ekipy rządzącej. Polskie środowisko oficerów rezerwy ma podobne problemy, chociaż widać już pierwsze „jaskółki” poprawy  relacji z MON.

 

     W związku z tym, że nasz gość po raz pierwszy przybył nad nasz Bałtyk, członek naszego Stowarzyszenia, kmdr Zygfryd Naczk, stał się przewodnikiem po Trójmieście dla naszego południowego kolegi. Mamy nadzieję, że z tego miłego obowiązku dobrze się wywiązał.

     Rozmowy i dyskusje trwały do późnych godzin. Nie obyło się też bez toastu wzniesionego słowacką „Borowiczką” przywiezioną przez gościa, za naszą dalszą współpracę. Spotkanie to pozostawiło miły ślad w naszej pamięci.

kmdr (R) por. Zygfryd Naczk