Pamiętaj synku,  lataj nisko i powoli!                                                         2016-01-18

 

 
 
 
 


100 - LECIE SZWEDZKIEJ

KRÓLEWSKIEJ FLOTY PODWODNEJ

W 2004 roku minęło sto lat od podniesienia bandery na pierwszym szwedzkim okręcie podwodnym HMS „HAJEN”, jednym z pierwszych w świecie. Okręt podwodny HMS „HAJEN” (REKIN) został zwodowany w 1904 roku. Jego długość wynosi 23,3 m, szerokość – 3,6 m, wyporność 111 ton. Napędzany jest na powierzchni silnikiem Diesla a pod wodą silnikiem elektrycznym. Rozwijana prędkość: powierzchnia – 9,5 węzła, pod wodą – 6,4 węzła. Okręt uzbrojono w jedną wyrzutnię torpedową 45 cm. Załoga – 18 marynarzy.

                                                                             

Z okazji wieku istnienia floty podwodnej główne uroczystości odbyły się w Karlskronie – Bazie Szwedzkiej Królewskiej Floty Podwodnej. W uroczystościach udział wzięli; przedstawiciele rodziny królewskiej, przedstawiciele rządu, Minister Obrony Narodowej Szwecji, Dowódca Szwedzkiej Królewskiej Marynarki Wojennej, ambasadorzy i attache wojskowi, wojskowe delegacje zagraniczne, załogi okrętów podwodnych i nawodnych, marynarze, władze miasta oraz mieszkańcy Karlskrony.

 

Na zaproszenie Szwedzkiej Królewskiej Marynarki Wojennej i Szwedzkiej Federacji Oficerów Rezerwy (SWEROF)   w uroczystościach, które odbywały się w dniach 20 – 24 maja 2004 w Karlskronie , udział wzięła delegacja Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 34 pułku lotnictwa myśliwskiego z Gdyni w składzie:

                  -  kmdr por (R) Zygfryd Naczk –szef delegacji,

                  -  kmdr ppor (R) pil. Wiesław Krawczyk,

                  -  mjr (R) pil. Paweł Armatyński

                  -  ppor (R) Ryszard Dawid

 

 

Główne uroczystości odbywały się przed Muzeum Morskim, gdzie znajduje się pierwszy okręt podwodny.  Krótkie przemówienie wraz z gratulacjami i życzeniami następnych 100 lat dla Królewskiej Floty Podwodnej wygłosił szef naszej delegacji kmdr por.(R) Z. Naczk.

 

 

 

 

 

 

Delegacja polska przekazała na ręce dowódcy Szwedzkiej Floty Podwodnej statuetkę    Orła Białego  z okolicznościową tabliczką.

 

 

 

 

Oprócz uczestniczenia w oficjalnych i tych mniej oficjalnych uroczystościach delegacji naszej umożliwiono zwiedzenie jednego z najnowocześniejszych okrętów podwodnych klasy „GOTLAND” oraz stoczni „KOCKUM” gdzie budowane są jedne z najnowocześniejszych, niewykrywalne przez radary korwety typu „VISBY” , no i oczywiście nowoczesne okręty podwodne, których napędem są silniki Steerlinga.  Delegacja polska zwiedziła także Centrum Ratownicze Załóg Okrętów Podwodnych i Szkolenia Płetwonurków, w którym znajdują się baseny do szkolenia o głębokości około 20 m.

Polska delegacja była bardzo serdecznie przyjmowana przez szwedzkich gospodarzy oraz została zauważona przez szwedzkie media, czego dowodem są artykuły prasowe.

 

Wszyscy członkowie naszej delegacji posługiwali się językiem angielskim, co umożliwiało łatwe nawiązywanie kontaktów ze szwedzkimi gospodarzami. Pobyt polskiej delegacji na uroczystościach przyczynił się do zacieśnienia kontaktów miedzy oficerami polskimi i szwedzkimi, a społeczeństwu szwedzkiemu pokazania pięknych mundurów polskiej MW i lotnictwa RP. Oby więcej takich kontaktów z sąsiadami przez Bałtyk.

                                                                                                                     Kmdr por(R). Z. Naczk