Pamiętaj synku,  lataj nisko i powoli!                                                          2016-01-18

 

 
 
 
 


Zawody strzeleckie

o Puchar Prezesa Stowarzyszenia

      

       Z okazji przypadającego  w dniu 09 maja Święta naszego Stowarzyszenia i 61 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w dniach 08 -10 maja 2006 roku, oprócz głównych uroczystości, miały miejsce związane z tym świętem imprezy towarzyszące. Jedną z takich imprez były zawody strzeleckie w obsadzie międzynarodowej o Puchar Prezesa Stowarzyszenia. Zawody  odbyły się przy pięknej pogodzie na doskonale przygotowanej strzelnicy Marynarki Wojennej w Wejherowie, w dniu 08 maja 2006r.

       Udział  w zawodach wzięło dwanaście drużyn, w tym drużyny zagraniczne. W strzeleckich  zmaganiach brały udział nie tylko drużyny stowarzyszeń oficerów rezerwy i byłych żołnierzy zawodowych, ale  drużyny żołnierzy i marynarzy będących w służbie czynnej. Swoje zespoły strzeleckie wystawiły:

·        Dowództwo Marynarki Wojennej

·        Akademia Marynarki Wojennej

·        Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

·        43 Baza Lotnictwa Marynarki Wojennej

·        3 Flotylla Okrętów

·        Komenda Portu Wojennego w Gdyni

          Nasze Stowarzyszenie wystawiło dwie drużyny. Kapitanem I drużyny został znany strzelec, zdobywca wielu pucharów i nagród zarówno krajowych jak i zagranicznych, kmdr por. (r) Marek Krotowicz. Kapitanem II drużyny strzeleckiej  Stowarzyszenia był kmdr por (r) Zygfryd Naczk. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczyły wyniki, i przebiegały w bardzo miłej atmosferze.

         W zawodach zwyciężyła I-sza drużyna Stowarzyszenia. Drugie miejsce zajęła II-ga drużyna Stowarzyszenia różnicą zaledwie 8 punktów do pierwszej drużyny. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna zagraniczna – Rosjanie. Puchar dla najlepiej strzelającej kobiety przypadł pięknej przedstawicielce drużyny rosyjskiej.

          Nagrody i puchary zwycięzcom wręczali: dowódca 43 Bazy Lotniczej kmdr Janusz Stateczny, przedstawiciel Dowództwa MW kmdr por. Kasprowicz oraz Prezes Stowarzyszenia ppłk (r) pil. Leopold Stachowski. Podkreślić należy, że te wspaniałe zawody nie mogłyby się odbyć bez pomocy i zabezpieczenia logistycznego ze strony całego sztabu zaangażowanych w to przedsięwzięcie dowódców i oficerów: 43 Bazy Lotniczej MW,  na czele z kmdr J. Statecznym, Brygady Lotnictwa MW i Dowództwa MW, na czele z kmdr por. Kasprowiczem.

          Szczególne słowa podziękowania należą się wszystkim oficerom i podoficerom, których nazwisk nie sposób wymienić w tym krótkim artykule, którzy obsługiwali i zabezpieczali nasze zawody. Zamykając zawody, Prezes naszego Stowarzyszenia, ppłk (r) pil. Leopold Stachowski bezpośrednio złożył podziękowanie wyżej wymienionym oficerom oraz ich podwładnym.

          Po oficjalnym zakończeniu zawodów strzeleckich, zawodnicy oraz osoby towarzyszące udały się do pięknej posiadłości członka naszego Stowarzyszenia ppłk (r) pil. Jana Sadowskiego, który wraz z żoną wszystkich uczestników zawodów przyjął wspaniałą grochówką i nie tylko  kiełbaskami z rożna.

            Nie obyło się oczywiście bez napełnienia zdobytych pucharów nieco mocniejszym trunkiem, które potem przekazywane były z rąk do rąk. W czasie tego spotkania zawiązywały się nowe przyjaźnie i płynęły lotnicze wspomnienia.  Wszyscy uczestnicy przyznali, że zawody te były wspaniałą strzelecką imprezą i powinny stać się stałym elementem towarzyszącym świętu naszego Stowarzyszenia. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, uczestnicy późnym wieczorem wrócili do Gdyni.

                                                                                                                      Tekst: kmdr por. Zygrfyd Naczk

 Powrót