Pamiętaj synku,  lataj nisko i powoli!                                                             2016-01-21

 

 
 
 
 


Szwedzki "Defence Day"

11 - 15 maja 2006

      Na zaproszenie Szwedzkiego Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy SVEROF okręgu Blekinge oraz Królewskich Sił Zbrojnych Szwecji na uroczystości „Dnia Obrony” – „Defence Day”, do Szwecji udała się delegacja naszego Stowarzyszenia w składzie:

  - ppłk (r) pil. Leopold Stachowski                   - kmdr ppor.(r) dr Andrzej Galubiński

  - kmdr por. (r) Zygfryd Naczk                           - mjr (r) pil. Paweł Armatyński

  - kmdr ppor. (r) pil. Wiesław Krawczyk           - mjr (r) pil. Ryszard Goszczyński

 

Z ramienia Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów  Sił Zbrojnych RP członkiem delegacji był jej wiceprezes gen. (r) Ryszard Żuchowski.

Do naszej delegacji dołączył gen. (r) pil. Waleryj Łazebnyj – przedstawiciel oficerów rezerwy obwodu kaliningradzkiego z małżonką.

 

  „Dni Obrony” zostały zorganizowane po raz pierwszy przez Ministerstwo Obrony Królestwa Szwecji. Mają one na celu pokazanie szwedzkiemu społeczeństwu poziomu wyszkolenia żołnierzy wszystkich rodzajów wojsk, oraz sprzętu i uzbrojenia Armii Szwedzkiej. Drugim ważnym zadaniem „Defence Day” jest integracja armii ze społeczeństwem, oraz pokazanie, na co idą pieniądze podatników.

   Uroczystości odbywały się w trzech miastach – Sztokholmie, Goeteborgu i Malmo. Delegacja nasza brała udział w głównych uroczystościach w Malmo. Do Malmo udaliśmy się w drugim dniu naszego pobytu na ziemi szwedzkiej. Pierwszy dzień, po uroczystym i gorącym powitaniu naszej delegacji na przystani promowej w Karlskronie przez Zarząd SVEROF w osobach: mjr (r) Ulf Sjöberg – prezes, kpt (r) Andre Lennart wraz z żoną Gunillą oraz mjr (r) Nils-Arne  Hårdensvärd – członkowie zarządu, przeznaczony był na konferencję, której temat brzmiał: „Zmiany Strukturalne Sił Rezerwy Obrony Wybrzeża Szwecji”.

 

   Pierwsza część konferencji odbyła się w przepięknie położonym Muzeum Morskim w Karlskronie. Zaprezentowano uczestnikom historyczne przeobrażenia Armii Szwedzkiej, a szczególnie obrony wybrzeża oraz Królewskiej Marynarki Wojennej. Wspaniałą ilustracją tej części konferencji były eksponaty muzeum, co potwierdzają wykonane zdjęcia.

 

 

Z muzeum udaliśmy się na uroczysty obiad do najstarszego w Europie kasyna Królewskiej Marynarki Wojennej w Karlskronie.

 

 

 

   Druga część konferencji odbywała się w eleganckich salach kasyna oficerskiego, gdzie zaprezentowano aktualną zmianę w strukturze obrony jakże zróżnicowanego szwedzkiego wybrzeża oraz przedstawiono wyposażenie wojsk amfibijnych w małe, szybkie, ale bardzo dobrze uzbrojone jednostki zdolne na swych pokładach błyskawicznie przerzucać w różne punkty wybrzeża odziały szybkiego reagowania. Ważną rolę w tej strukturze wyznaczono oficerom rezerwy, którymi obsadzane są stanowiska dowodzenia, obserwacji elektronicznej sytuacji powietrznej oraz obserwacji elektronicznej celów nawodnych i podwodnych. W wyniku tych zmian uszczelnione zostały granice oraz wzrosło bezpieczeństwo kraju. Ma to istotne znaczenie w związku z zaistniałą światową sytuacją – terroryzm, nielegalna emigracja, przemyt narkotyków itp.

    Drugi dzień, jak już wcześniej wspomniałem, spędziliśmy w Malmo na obchodach „Defence Day”, gdzie na olbrzymim terenie wyeksponowano cały sprzęt i uzbrojenie będące aktualnie na wyposażeniu armii szwedzkiej.

    W Malmo delegację naszą powitali oficerowie Ministerstwa Obrony Szwecji. W specjalnie ustawionym na tę okazję namiocie konferencyjnym Szef Sztabu Królewskiej Armii Szwecji przedstawił aktualną sytuację w armii oraz kierunki jej modernizacji, a także omówił udział szwedzkiej armii w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w wielu krajach Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Po swym wystąpieniu szef sztabu spotkał się z naszą delegacją.

 

                     Na zakończenie spotkania, prezes Stowarzyszenia ppłk (r) pil. Leopold Stachowski i sekretarz kmdr por. (r) Zygfryd Naczk, wręczyli mu okolicznościowy medal z naszym godłem państwowym.

 

 

 

    Następnie udaliśmy się na pokazy lotnicze, sprawności oddziałów specjalnych w zwalczaniu terroryzmu, wyszkolenia spadochronowego kobiet licznie służących w armii szwedzkiej, oraz musztry paradnej Reprezentacyjnej Orkiestry Królewskiej Armii Szwedzkiej.

 

Część naszej delegacji wzięła udział w locie śmigłowcem wojskowym „Chinuke” nad miastem i portem Malmo.

 

Delegacja nasza zaproszona została przez mistrzynię Szwecji w tenisie do jej apartamentu znajdującego się na 48 piętrze najwyższego budynku w Malmo. Projektantem tego oryginalnego wieżowca jest architekt kobieta – Włoszka.

 

 

    Chciałbym podkreślić wielką gościnność naszych szwedzkich przyjaciół. Byliśmy goszczeni w ich prywatnych domach, gdzie gospodarze wraz z żonami przyjmowali nas bardzo serdecznie i wystawnie. Tak było w domu mjr (r) Nilsa – Arne  i w rezydencji kpt (r) Andre Lennarta .

   Kpt. Andre Lennart jest wielkim miłośnikiem Polski i polskiej kultury, posiada w swoich zbiorach kolekcję obrazów znanych malarzy polskich. By lepiej poznać Polaków, ich historię i kulturę, uczęszcza na kurs języka polskiego. Niezapomniane będą wieczory towarzyskie w miejscu naszego zakwaterowania, gdzie mjr (r) Ulf Sjöberg wraz z małżonką przyjmowali nas wspaniałymi kolacjami, a na akordeonie przygrywał bardzo utalentowany kapitan okrętu ratowniczego. Nie obyło się bez wspólnego śpiewu.

 

 W  bardzo napiętym programie mieliśmy zwiedzanie wyspy Hanö z ciekawą latarnią morską oraz Karlskrony. W czasach wojen napoleońskich wyspa była bazą okrętów angielskich. Jest na niej mały cmentarzyk angielskich marynarzy.

 Pobyt w Szwecji uświadomił nam, jaką wagę rząd Szwecji i Ministerstwo Obrony przywiązuje do kontaktów armii ze społeczeństwem i wykorzystania cennej wiedzy oficerów rezerwy dla obronności kraju i kontaktów ze społeczeństwem. Wracając do kraju w każdym z nas rodziło się pytanie – kiedy nasz rząd i Ministerstwo Obrony otworzą się na społeczeństwo i rezerwistów w podobny sposób, jak to ma miejsce w Szwecji ?. Może niektórzy z nas doczekają się tego…..      

Powrót                                                                                                                                                  kmdr (R) por. Zygfryd Naczk