Pamiętaj synku,  lataj nisko i powoli!                                                        

Wizyta delegacji SOR34PLM na Węgrzech
Obchody Dnia Pomaz 2019
                  Na zaproszenie węgierskiej Wojewódzkiej Federacji Rezerwistów MATASZ , z trzydniową wizytą w dniach 12 - 15 września br,  w miejscowości Pomaz pod Budapesztem, przebywała delegacja Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i Sympatyków Lotnictwa z Gdyni.

Z pierwszą częścią relacji z pobytu na Węgrzech możecie się Państwo zapoznać tutaj.

Poniżej  prezentujemy relację z ważnego wydarzenia dla lokalnej społeczności miasta, które nas gościło - obchody Dnia Pomaz 2019.

Pomaz, to 18-tysięczne miasteczko położone ok. 20 km od Budapesztu, w komitacie Pest. Miasto  obchodzi swoje coroczne święto w  dniu 14 września. Tego dnia pogoda sprzyjała organizatorom, był piękny, ciepły i słoneczny dzień. Wymarzony dla plenerowych imprez. Bogaty i atrakcyjny program przyciągnął rzesze mieszkańców - dorosłych, młodzież i dzieci. Równolegle odbywających się wiele imprez nie pozwalało na uczestnictwo we wszystkich, trzeba było wybierać. Na szczęście mieliśmy przewodników - gospodarzy: szefa MATASZ Biro Sandora, jego żonę Christinę i ich współpracowników.
Relację z obchodów Dnia Pomaz 2019 przygotowali dla Państwa kmdr (R) Zygrfyd NACZK oraz kpt. (R) Ryszard  DAWID
Zdjęcia: kpt. (R) Ryszard DAWID
Copyright © 2005 - 2019  VIPMEDIA

Ceremonię obchodów Dnia Miasta Pomaz 2019 otworzył  burmistrz miasta Pan Vicisi Laszlo, wygłaszając krótkie przemówienie.
Uroczystości rozpoczęły się koncertem orkiestry młodzieżowej
        Młodzieżowa orkiestra Pomaz, założona w 1993 roku w szkole muzycznej i prowadzona przez wybitną pedagog i muzyka panią Erikę Szoke oraz nauczyciela Zoltana Szeplaki. Zespół ma w swoim repertuarze muzykę klasyczną, barokową, filmową, a także międzynarodowy pop. Zyskał uznanie poza granicami Węgier, gościnnie grając koncerty m.in. w USA, Austrii, Luksemburgu, Finlandii i Niemczech. Koncert zgromadził liczne tłumy mieszkańców i uzyskał wielkie brawa.
           Bardzo bogaty program mieszkańcom miasta i przybyłym gościom, zaprezentowali rezerwiści Wojewódzkiej Federacji MATASZ. Zawierał on wiele różnorodnych atrakcji.  Prezentowano różne rodzaje broni, środki łączności, środki ochrony przed bronią chemiczną i biologiczną. Dużym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży cieszyły się strzelnice i różnego rodzaju trenażery.  Było również stoisko, w których można było zapisać się do wojsk obrony terytorialnej. Wszystko to przygotowali i obsługiwali rezerwiści. Byliśmy i jesteśmy pełni podziwu widząc ich wielkie zaangażowanie w przygotowanie tego wydarzenia.
          Stoisko Federacji MATASZ zostało wyróżnione przez organizatorów Dnia Pomaz. Federacja otrzymała honorowy dyplom i nagrodę za zajęcie I miejsca, które dumnie prezentuje na załączonych zdjęciach.
           Największą atrakcją dla uczestników obchodów, a zwłaszcza młodzieży, były skoki spadochronowe, gdzie skoczkowie z wysokości 1000m lądowali w miejskim parku, na płaszczyźnie o średnicy 25 metrów. Skoczkowie mieli bannery reklamowe z herbem miasta Pomaz, logo Wojskowego Stowarzyszenia Sportowego oraz Federacji Rezerwistów MATASZ, która  ten pokaz organizowała.
Skoczkowie wykazali się wysoką precyzją lądowania, lądując w centrum wyznaczonego pola. Po wylądowaniu udzielali lokalnym mediom wywiadów, a z mieszkańcami pozowali do wspólnych zdjęć. Na takim pamiątkowych zdjęciu z najmłodszym skoczkiem udało się uchwycić przedstawicieli naszej delegacji - panią podporucznik Marię Hołdrowicz oraz pana komandora Zygfryda Naczka.
        Jak na każdym festynie, zainteresowaniem cieszyły się także stoiska i stragany, na których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla tych, którym dokuczył głód, jedzenie i napoje oferowało wiele stoisk z daniami kuchni węgierskiej. Można było także kupić coś słodkiego lub... degustować wiele rodzajów doskonałej palinki...
       Uczestnicząc w tych obchodach, nie można pominąć wydarzeń kulturalnych takich jak występy artystów operetki budapesztańskiej, występy zespołów folklorystycznych, pokazy sztuk walki, występy instrumentalistów itp. Przed sceną gromadziły się tłumy mieszkańców sowicie nagradzających artystów gromkimi brawami.
Dużą atrakcję obchodów Dnia Pomaz 2019 stanowił występ grupy Ataru Taiko - japońskiego teatru perkusyjnego. Zgromadził pod sceną wyjątkowo liczną grupę widzów (fragment pokazu na video po lewej). Nam najbardziej przypadł do gustu solowy występ jednej z artystek (video po prawej). Urzekła nas także swoją urodą...
Obchody Dnia Pomaz 2019 zakończyły się późnym wieczorem pokazem sztucznych ogni w parku Szent Istvan.
                Ostatnim punktem programu, a jednocześnie naszej wizyty na Węgrzech, była kolacja pożegnalna, w czasie której omówiono doświadczenia z tej wizyty, możliwości poszerzenia współpracy, oraz omówiono plan na rok 2020.
                Przewodniczący delegacji naszego Stowarzyszenia podziękował prezesowi Wojewódzkiej Federacji Rezerwistów MATASZ płk (r) Sandor Biro za gorące przyjęcie i wielką gościnność, jakiej tu doświadczyliśmy. Po raz kolejny znalazło potwierdzenie przysłowie „Polak Węgier dwa bratanki ….”.  Wizyta ta na długo pozostanie w naszej pamięci. Następnego dnia z żalem opuszczaliśmy gościnny Budapeszt....
Powrót do relacji z pierwszego dnia wizyty naszej delegacji na Węgrzech.
Pokaz slajdów - kliknij
Pokaz slajdów - kliknij
Pokaz slajdów - kliknij
Pokaz slajdów - kliknij
Pokaz slajdów - kliknij